MIÉRT VAN SZÜKSÉGÜNK ÚJ BORÁSZATI ÉPÜLETRE?


2023.05.24.
Szöveg: Ercsey Dániel / Etyeki Kúria
Fotók: Etyeki Kúria

Miért van szükségünk új borászati épületre?
Korábbi blogposztunkban megírtuk, hogy az Etyeki Kúria idén őszre már új borászati épületbe költözik, a „régiben” pedig pezsgőket fogunk érlelni és még nagyobb teret kapnak borturisztikai szolgáltatásaink is.
De vajon hogyan és legfőképpen miért jutottunk el idáig? Mérész Sándor főborászunk válaszol.
*A szöveg folytatódik a kép után!

„A borászati vállalkozásban, hiszen ne legyenek illúzióink, a borászat ideális esetben profitot termelőüzem, a tulajdonos már jó előre nagyobb léptékben gondolkodott és a mostani menedzsmentet is így építette fel. A területek bővülése miatt - majdnem 50Ha, bár ez nem az összes termő szőlő - Etyeken egyszerűen elfogyott a hely (a termelési helyeken) és nem lehetett tovább bővülni. Ezt nem úgy kell elképzelni, hogy egyszer csak nem volt hova tenni a palackozott tételeket, hanem inkább úgy, hogy az épület nem „bírta” a fejlődés tempóját. Megnőtt a teherforgalom, az ezzel kapcsolatos logisztikai problémák, a palackszám és - természetesen - az árbevétel is. Az utóbbi pár évben már a napi munkaszervezés is extra energiákat igényelt. Olyasmikre gondolok, hogy például egy raklap kipakolásához másik harmincat kellett megmozgatni.“
*A szöveg folytatódik a kép után!

„Ezekkel a dolgokkal először a Covid kitörésekor szembesültünk, vagyis a tervezés és a tervek folyamatos aktualizálása 2-3 évet vett igénybe. Azt tekintettük legfontosabb célnak, hogy javuljon az árbevétel, de botorság lett volna az egészre áremeléssel válaszolni, nem is működött volna. Készíttettünk egy tanulmányt, amiből egyértelműen kiderült, hogy az 5000 tőke/hektár tőkeszámnál alacsonyabb ültetvényeink gazdaságtalanok, teljesen mindegy, hogy milyen kondícióban vannak a szőlők. Az árbevétel növelése elérhető költségcsökkentéssel és a hatékonyság növelésével is, vagyis bizonyos táblákat újra kellett telepítenünk. Ennek logikus folytatása, hogy több szőlőből több bor készül, ezeket a tartályokat, majd végül palackokat el kell helyezni valahol.“
*A szöveg folytatódik a kép után!

„Először raktárbővítésben gondolkodtunk, aztán már a palackozást is ott láttuk, végül úgy döntöttünk, hogy centralizáljuk a termelést és minden költözik. Az Öreghegyen marad, bővül pezsgőpincénk. A klasszikus pezsgő Etyeken presztízzsé alakult és ebben is kiemelkedő szerepet kívánunk betölteni.“

Folytatjuk!